DELL Precision 3590 Intel Core Ultra 7 155H Mobile workstation 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA RTX 500 Ada Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Grey
£1327.95
DELL Precision 3590, Intel Core Ultra 7, 39.6 cm (15.6"), 1920 x 1080 pixels, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro
out of stock
SKU: 84YVK
DELL Precision 3590. Product type: Mobile workstation, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 155H. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc Graphics, Discrete graphics card model: NVIDIA RTX 500 Ada. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Grey
| Weight | 1.62kg |
|---|---|
| Brand | DELL |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Internal memory | 16 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Total storage capacity | 512 GB |