ASUS ExpertCenter P500 Mini Tower P500MV-13420H2X Intel® Core™ i5 i5-13420H 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro PC Grey
£533.46
ASUS ExpertCenter P500 Mini Tower P500MV-13420H2X, Intel® Core™ i5, i5-13420H, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro, 64-bit
35 in stock
SKU: P500MV-13420H2X
Exceptional Value and Performance for BusinessesASUS ExpertCenter P500 Mini Tower combines high-performance, business-grade security, and commercial-class services features in a compact and sleek design, providing budget-conscious small and medium business users with a flexible and organized workspace. Designed to withstand tough conditions and meet MIL-STD-810H US military standards1, it features a tool-free and expandable chassis, ensuring prolonged reliability and convenient upgrades for professionals.
E&OE
- Business PC Grey 180 W
- Intel® Core™ i5 i5-13420H Processor cores: 8
- 16 GB DDR5-SDRAM 1 x 16 GB
- 512 GB SSD
- Intel® UHD Graphics
- Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth 5.4
- Windows 11 Pro 64-bit
| Weight | 6.00kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Internal memory | 16 GB |
| SSD capacity | 512 GB |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| Chassis type | Mini Tower |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |