HP ZBook 8 G1as Data Science Copilot+ PC AMD Ryzen AI 9 HX PRO 375 Mobile workstation 35.6 cm (14") WUXGA 64 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro AI Workstation, AI PC Silver
£2211.62
HP ZBook 8 G1as Data Science, AMD Ryzen AI 9 HX PRO, 2 GHz, 35.6 cm (14"), 1920 x 1200 pixels, 64 GB, 1 TB
5 in stock
SKU: B72YHET#ABU
HP ZBook 8 G1as Data Science. Product type: Mobile workstation, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen AI 9 HX PRO, Processor model: 375, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 64 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 890M. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver
| Weight | 1.44kg |
|---|---|
| Brand | HP |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Internal memory | 64 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 HX PRO |
| Total storage capacity | 1 TB |