Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (AMD) AMD Ryzen™ 7 PRO 8840HS Mobile workstation 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Black
£1446
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (AMD), AMD Ryzen™ 7 PRO, 3.3 GHz, 35.6 cm (14"), 1920 x 1200 pixels, 32 GB, 1 TB
200 in stock
SKU: 21ME0031UK
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (AMD). Product type: Mobile workstation, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7 PRO, Processor model: 8840HS, Processor frequency: 3.3 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels, Touchscreen. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black
| Weight | 1.31kg |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Internal memory | 32 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Total storage capacity | 1 TB |