LG Gram Pro 16Z90TS-G 16" Hybrid AI Copilot+ Laptop - Intel® Core™ Ultra 7 256V, 1TB SSD, 16 GB RAM - Metal Grey - [2025]
£1654.59
LG Gram Pro 16Z90TS-G 16" Hybrid AI Copilot+ Laptop - Intel® Core™ Ultra 7 256V, 1TB SSD, 16 GB RAM - Metal Grey - [2025], Intel Core Ultra 7, 4.8 GHz, 40.6 cm (16"), 2560 x 1600 pixels, 16 GB, 1 TB
out of stock
SKU: 16Z90TS-G.AU79A1
LG Gram Pro 16Z90TS-G 16" Hybrid AI Copilot+ Laptop - Intel® Core™ Ultra 7 256V, 1TB SSD, 16 GB RAM - Metal Grey - [2025]. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 256V, Processor frequency: 4.8 GHz. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: 2.5K, Display resolution: 2560 x 1600 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc Graphics 140V. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Grey
| Weight | 2.35kg |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Internal memory | 16 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Total storage capacity | 1 TB |