ASUS TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL009W laptop AMD Ryzen™ 7 170 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA GeForce RTX 4050 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey
£909.78
ASUS TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL009W, AMD Ryzen™ 7, 3.2 GHz, 40.6 cm (16"), 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 512 GB
45 in stock
SKU: FA607NUQ-RL009W
ASUS TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL009W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 170, Processor frequency: 3.2 GHz. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 680M. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Grey
| Weight | 2.20kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Internal memory | 16 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Total storage capacity | 512 GB |