Lenovo ThinkCentre neo 55q Gen 6
£622.01
Lenovo ThinkCentre neo 55q Gen 6, 3.2 GHz, AMD Ryzen™ 5, 220, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro
16 in stock
SKU: 13GN000YUK
Sleek, Space-Conscious AI-Based Tiny PC Tailored for SMB Needs- Compact, modern design with AMD Ryzen™ 7 AI 200 series processors- Versatile array of ports & AI efficiency to boost performance- Enterprise-grade security with advanced features
E&OE
- Mini PC Black 90 W
- AMD Ryzen™ 5 220 3.2 GHz Processor cores: 6
- 16 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz 1 x 16 GB
- 512 GB SSD
- AMD Radeon 740M
- Ethernet LAN 100,1000 Mbit/s Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Windows 11 Pro
| Weight | 0.89kg |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Internal memory | 16 GB |
| SSD capacity | 512 GB |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| Chassis type | Mini PC |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |